תנועה חדשה נולדה – מכפר לעיר

התנועה "מכפר לעיר" הוקמה על רקע ההבנה שלנו – תושבים כמוך בכפר יונה – שלמרות שחלפו מספר שנים מאז הוכרזה כפר יונה כעיר, עדיין לא חלו השינויים ההכרחיים – בתפיסת מצב הדברים של הגורמים המנהלים את העירייה, בשירותים שמוענקים לתושבים או במרחב הפיזי. לדעתנו, ניהול של יישוב עירוני וניהול של יישוב בעל אופי כפרי – אינם זהים. ניתן להצביע, למשל, על כך שצפיפות הדיור היא שונה בכל אחד ממודלי התיישבות אלה: בעוד שביישוב בעל אופי כפרי חלק הארי של הבינוי למגורים יהיה בצמודי קרקע, הרי שבמודל התיישבות עירוני, השואף להגברת הצפיפות, יהיה הבינוי בעיקרו במבנים רבי-קומות ובמגדלים.

שוני זה, כשלעצמו, מצריך אספקת שירותים שונה לתושבים. התושבים ביישוב בעל האופי הכפרי והתושבים ביישוב העירוני אמנם צורכים שירותים דומים – ניקיון רחובות, מוסדות חינוך, חניות ציבוריות, מבני קהילה ודת וכד'. אולם בעוד שבתא שטח "כפרי" בהיקף מסוים מתגוררים תושבים בכמות ספציפית, הרי שבתא שטח "עירוני" בהיקף דומה, יתגוררו פי כמה וכמה יותר תושבים. מכאן, שיש צורך בהקצאה מוגברת של שטחים ציבוריים ביישובים ובשכונות "עירוניות", אך אין להזניח גם את התושבים הקיימים.

אספקת שירותים מוגברת והולכת וגדלה, מצריכה יצירה של מקורות הכנסה חדשים לעירייה או התייעלות בצריכת התשומות השונות או שניהם. בנוסף, הצפיפות המוגברת יכולה לעורר מחלוקות לא מעטות בכל הקשור לאיכות החיים, בין התושבים. כמו כן, עיר שאינה רואה בגדילתה כמטרה בפני עצמה, מחייבת חשיבה מעמיקה ביחס לכיווני ההתפתחות שלה: אילו יתרונות העיר הקטנה יכולה לספק לתושביה שאינם קיימים בעיר גדולה יותר או ביישוב כפרי? מה היתרון העודף שנותנת העיר הקטנה אשר אינו קיים במקום אחר? אילו חסמים מונעים מהעיר הקטנה מלהתפתח?

אנחנו סבורים ששאלות אלו ואחרות עדיין נותרו פתוחות באוויר, ובמצב הדברים הנוכחי איננו רואים כיוון ברור שאליו כפר יונה מתפתחת ואיננו רואים מצד מי ממנהלי העירייה נטילת אחריות, תפיסת גלגל ההגה וניווט הספינה אל יעד ברור. איננו מתיימרים לספק מענה לכל השאלות הגדולות הללו בטווח הזמן המיידי, אלא אנחנו מציעים גישה אחרת: נקיטת צעדים קטנים, עקב בצד אגודל, שהתכלית של כל אחד מהם היא הפיכת המקום הזה לאחת מהפנינות שבאזור. לצד הצעדים הקטנים, אין להזניח – כמובן – את המחשבה האסטרטגית לטווח הארוך, ולמצוא את המקום המתאים שבו כפר יונה תוכל לצמוח, בהתחשב במכלול נסיבות העניין.

קרדיטים

בעמוד זה נעשה שימוש בתמונות או תצלומים אשר נוצרו על ידי צדדים שלישיים והותרו לשימוש ברישיון חופשי. אנו מקפידים לשמור על הזכות המוסרית של היוצרים, נותנים להם קרדיט ומפנים להלן אל הקישורים שבהם ניתן למצוא את התמונות או התצלומים במקור.

Image by Sabine Kroschel from Pixabay

לפעמים גם אנחנו טועים

אנחנו עושים מאמצים לדייק במידע שאנחנו מפרסמים, ומפעילים גם בקרה וגם ביקורת עצמית. אבל ככל שנרצה להימנע מטעויות, לפעמים הן קורות. אם מצאתם טעות בטקסט הכתוב בעמוד זה, נודה לכם אם תעדכנו אותנו. אנו נבחן את הדברים בתשומת הלב המרבית. ליצירת קשר באמצעות מייל לחצו כאן.

1 מחשבה על “תנועה חדשה נולדה – מכפר לעיר”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *